fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza we wszystkich gminach coraz bliżej

Mieszkańcy chcą mieć wpływ na decyzje podejmowane w ich gminach, niestety brak obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej uniemożliwia im to skutecznie. Do tej pory jedynie 41% gmin wprowadziło w swych statutach obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, czyli możliwość składania przez mieszkańców projektów uchwał, Sojusz Lewicy Demokratycznej chce to zmienić.

 

We wtorek 12 września 2017 roku sejmowa Komisja ds. Petycji przyjęła złożoną przez SLD petycję w sprawie ustawowego wprowadzenia we wszystkich gminach, powiatach i województwach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

„Ustawowe uregulowanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powoli staje się faktem. Proponowane przez SLD rozwiązanie, poparte wczoraj przez komisję sejmową, zakłada, że mieszkańcy każdej gminy, powiatu i województwa otrzymaliby prawo do zgłaszania własnych projektów uchwał." - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak - przewodnicząca SLD w województwie łódzkim. „To bardzo ważne, by dać mieszkańcom wszystkich gmin możliwość zgłaszania własnych projektów uchwał. Na przykładzie Łodzi widzimy, że mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z inicjatywy uchwałodawczej".

„Nie czekając na rozwiązania ustawowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej w Zgierzu podejmuje działania w celu wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w naszym mieście. W tym celu złożyliśmy do Rady Miasta Zgierza petycję, w której domagaliśmy się wprowadzenia takiego rozwiązania, radni miejscy niestety nie zdecydowali się na wprowadzenie w Zgierzu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej" – mówił Marcin Karpiński – przewodniczący SLD w powiecie zgierskim.

„Nie tylko w Zgierzu Sojusz Lewicy Demokratycznej zajmuje się obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, działacze SLD w Piotrkowie Trybunalskim domagają się zmniejszenia liczby podpisów wymaganych pod obywatelskimi projektami uchwał, obecnie obowiązująca liczba 1000 podpisów stanowi dla mieszkańców barierę" – wspomina Łukasz Kubiak – wojewódzki rzecznik prasowy SLD w województwie łódzkim. „Pozytywna opinia sejmowej Komisji ds. Petycji bardzo nas cieszy, uważamy, że ustawowe wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej jest bardzo potrzebne, co pokazuje przykład Zgierza, gdzie mimo prób władze nie chcą dać mieszkańcom możliwości zgłaszania własnych projektów uchwał" – dodaje.

Wczorajsza decyzja sejmowej Komisji ds. Petycji daje nadzieję na przyjęcie proponowanego przez SLD rozwiązania, a co za tym idzie ustawowego wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej we wszystkich gminach, powiatach i województwach.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem