Raport: Młoda Lewica zebrała dane z ponad 2000 gmin w Polsce, czyli ponad 90 procent z nich. Jednostki samorządu terytorialnego przekazały informacje o stanie obecnym oraz o swoich planach na następne 5 lat w zakresie budowy, czy też sprzedaży mieszkań.
Dane z tego raportu są alarmujące, w ciągu ostatnich 5 lat samorządy ze swoich zasobów sprzedały 2 razy więcej mieszkań niż wybudowały.
Wybudowano: 29 742 mieszkania.
Sprzedano: 57 936 mieszkania.
Kolejną złą informacją jest ta, iż przez ostatnie 5 lat 1500 gmin nie wybudowało ani jednego mieszkania i nie prowadzi też żadnej polityki mieszkaniowej.
W związku z tym młodzi ludzie opuszczają małe miejscowości i udają się do dużych miast, ponieważ tam mogą znaleźć mieszkania na wynajem, o ile ich na to stać.
Wciąż brakuje od 1,5 mln do 2 mln mieszkań, by zapewnić Polkim i Polakom godne warunki do życia.
Rekomendacje: Młoda Lewica zachęca do wspólnych działań rządu i samorządów w zakresie budowy tanich mieszkań na tani wynajem. W tym celu małe ojczyzny powinny wykorzystać fundusze z budżetu państwa, w celu pozyskania środków na budowę.
Pozytywne przykłady: Włocławek i Świdnica, w których realizowana jest dobra polityka mieszkaniowa, która pozwala młodym ludziom układać sobie życie bez zmiany miejsca zamieszkania.
Nie dla kredytu 0 procent. Młoda Lewica ocenia to rozwiązanie negatywnie, ponieważ przyczyniłoby się do podniesienia cen mieszkań w Polsce, tak jak to się stało przy okazji programu „Kredyt 2 procent”. Co jeszcze bardziej ogranicza dostępność mieszkań.
Tak dla podatku od pustostanów, z którego można byłoby finansować budownictwo społeczne.
- Dziękuję Młodej Lewicy za ten raport. Lewica niezmiennie stawia na rozbudowę zasobu mieszkań komunalnych, społecznych, na tani wynajem. Chcemy pomóc osobom z tzw. luki czynszowej, którzy są zbyt bogaci na mieszkanie komunalne, ale też zbyt biedni na warunki rynkowe. Cieszę się, że w koalicji rządzącej jest porozumienie, aby wspierać te rozwiązania – komentuje Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju.